All the Things… New York Jazz and More

Blog of a jazz enthusiast

Claudia Quintet @ Douglass Street Music Collective

with 2 comments

Claudia Quintet @ Douglass Street Music Collective

With Chris Speed (clarinet & sax), John Hollenbeck (drums & compositions), Ted Reichman (accordion), Drew Gress (bass), Matt Moran (vibes), special guest Gary Versace on piano. The place was really packed, lot of people standing…  Well, honestly, it definitely wasn’t a bad show, but somehow it really didn’t fascinate me so much – i think it sounded more promising on their myspace (and all those great reviews they’ve gotten). It also felt like they were holding back a lot, keeping it from going where it could go. As a friend of mine said, I like what they’re trying to do more than what it actually is. Maybe it was that particular show and them having new- underrehearsed- material. It got a little more interesting after the first couple of tunes, but in general I mostly stayed because they made me donate $10 for it. Surprisingly, i thought the room’s sound quality wasn’t that great, so not crazy about the venue either. Didn’t feel like a cool place to me. Drew Gress was amazing, though. Yeah, I’m a bit embarrassed to be such a snob with live music here, but I just want to get high on it, guess I’ve developed an addiction of a sort…

The last couple of posts came with an unusual delay – because I’ve been sick lately. So sick that on Monday night I actually missed Ben Perowsky’s Moodswing Orchesta @ Rose. Feel really really sorry for that one…

2 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. Jah, see on kõik loomulikult väga tore ja vahva, et inimesed teevad pillidega helisid, aga peab siiski mäletama, et tegemist on luksustoote lõppproduktiga.

  Muusika saab alguse siiski mujalt. Nii nagu banaan ei teki poodi ise vaid selle nopib hiiglasuure korviga väike poiss, kellel pole pahatihti isegi sandaale.

  Kusagil räpases, nõgises ja palavas tehases on mehed, kes valavad suurtest tõrtest sulametalli vormidesse. metallivalust valtsivad ühed teised mehed mürisevate ja huugavate masinate abil peenikest terastraati, mis keerutatakse poolidele. Poolid viib rekkamees tõstukijuhi kaasabil ühtedele kolmandatele meestele, kes valmistavad neist pillikeeled.

  Keegi neid mehi ei tea ega kuula. Nende naised on nendega rahulolematud, sest nad pole edukad ja teenivad vähe. Neil pole ka eriti sõpru, sest nad on liiga tavalised mehed. Töölised.

  Ometigi teevad just NEMAD pillidele keeled. Nemad toovad puu otsast alla banaani.

  Maailm on ebaõiglane…

  Asjadest

  December 16, 2009 at 10:03 am

  • Matean jah. Mul ka süda valutab selliste asjade pärast. Aga mis teha. “Ebaõiglus” algab nii algusest pihta, et ega eriti midagi teha ei saa. Mõned inimesed suudavad kõigele vaatamata õnnelikult elada, ju siis on võimalik.
   Ma võin öelda, et väga paljud nendest muusikutest on ka ikka päris hulle asju läbi teinud, et nii kaugele jõuda, et seda töömehe pilli mängida. Pole mingi lust ja lillepidu see kah. Aga on rohkem glamuursemaid momente võrreldes vabrikus töötamisega.

   Ines

   December 16, 2009 at 2:27 pm


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: